Félidőben az ünnepi “cyclocross-maraton”

Hétfőn vette kezdetét a szokásos ünnepi cyclocross-hét, amikor négy nagy verseny szerepel a naptárban szorosan egymás mellett, karácsonytól újév napjáig, s már az első futam óriási izgalmakat hozott.

December 26-án a belga Forma 1-es pálya területén, Zolderban mérkőztek egymással a sportág legjobbjai a világkupa-sorozat hatodik állomásán, kemény, saras körülmények között. Az élen hamar kialakult Kevin Pauwels, Zdenek Stybar és Sven Nys hármasa, s egyikükben sem volt annyi plusz erő, hogy el tudott volna szakadni.

Az utolsó előtti körben a világbajnok Stybarnak volt egy említésre méltó próbálkozása, ami sikertelenül végződött. Az utolsó körre fordulva Nys kerékpárt cserélt, ami végül döntőnek bizonyult. Bár Nys a verseny után azt nyilatkozta, a 11-es fog miatt – kellett volna a sprinthez – cserélt bringát, valószínűbb, hogy szokásához híven a guminyomással is játszott a hajrára, ugyanis keményebb gumival jobb sprintelni. Saras pályákon a Dugast cég szingóit akár 1,5 bar nyomáson, vagy az alatt is használják a profik.

A zolderi világkupa befutója - Fotó: Hamvas Bálint, Cyclephotos.co.uk

Így fordulhatott elő, hogy az utolsó kanyarban, kiélezett szituációban megcsúszott a becserélt kerékpár keményebb gumija, és Nys-nek nem is volt alkalma leváltani a 11-re. Stybar és Pauwels azonban óriásit meccselt a célegyenesben, s végül az idei szezon üdvöskéje, Pauwels örülhetett, aki így vezeti is a világkupa összetettet 10 ponttal a 430 ponttal második Nys előtt.

A mai napon a GVA Trofee ötödik fordulójára került sor, az Azencrossra. A legfőbb izgalmakat talán ezúttal is a szakág fenoménja, a belga Nys szolgáltatta, de nem az első helyért csatázva. Még féltáv környékén bukott, babrálni kellett a kerékpárján a láncot, így elszállni látszottak a győzelmi esélyei. Ezek után azonban remekül jött fel, technikai bemutatót tartva, miről is szól a cyclocross, ami a bronzéremre volt elég.

Két ex-krosszvilágbajnok, akik már országútisok: Stybar és Boom - Fotó: Hamvas Bálint, Cyclephotos.co.uk

Az élen a belga bajnok Niels Albertet a korábban krossz-világbajnok, de mára egyértelműen országúti menő holland bajnok, Lars Boom kísérte, és érdekes volt nézni, hogy rendre lemaradt a technikás részeken, majd erőből mindig visszadolgozta magát – ha megengedhetek ilyen hasonlatot – a magyar bajnokság Buruczki-Fejes párharcát idézve. Boom aztán rendesen elkészült, elszálltak a dobogós esélyek is, de úgy értékelt a verseny után, hogy ő országúti versenyző, nem vállal itt fölösleges kockázatot. Hasonlóan nyilatkozott Zdenek Stybar is, aki idén már a Quick Step profi országúti csapatát erősítette. Elmondása szerint 2012-ben már teljesen az aszfaltra koncentrál majd, mert választani kell, nem lehet egy fenékkel két lovat megülni, de még nem döntötte el biztosan, milyen kroszzversenyeken indul esetleg a következő szezonban. A dobogóra végül Albert, Stybar és Nys állhattak fel.

Az ünnepi cyclocross-hét következő állomásai a pénteki Fidea-Classic és a GVA Trofee 6. fordulója Újév napján, a GP Sven Nys. melyekhez az interneten élő videostreameket találhatunk.