Cyclo-cross Világkupa Tábor – Van der Poel hátulról rajtolva is legyőzhetetlen

November 16-án rendezték Csehországban a Cyclo-cross Világkupa legutóbbi futamát, ami abból a szempontból fontos számunkra, hogy mivel közel található hazánkhoz, ezért általában vannak magyar indulók is a versenyen. Vas  Kata Blanka és Vas Balázs képviselte a magyar színeket, Blanka az elit nők között a 29. helyen, Balázs pedig az U23-as férfiak között végzett a 20. helyen.

A Cyclo-cross Világkupa sorozat legkeletibb állomása a Csehországban rendezett futam, ez az a helyszín, ami hazánkból is viszonylag könnyedén megközelíthető, így ha valaki a világsztárokat szeretné látni akkor csak Táborig kell utaznia. Emellett a magyar versenyzők számára is ez a legkönnyebben elérhető világkupa futam.

Idén brutális sár nem várt a versenyzőkre, de azért bőven megnehezítette az indulók dolgát a száraznak éppen nem nevezhető talaj, melynek köszönhetően a nézők láthattak érdekes helyzeteket, eséseket a futamok során.

Az U19-es fiúk futamával kezdődött a verseny, ahol a múltheti Európa-bajnoki címe után ismét az egykori legenda fia, Thibau Nys nyert, maga mögé utasítva az olasz Davide De Prettot és a hazaiak reménységét, Jan Zatloukalt.

Az U23-as férfiak mezőnyében már magyar versenyzőnek is szurkolhattunk, Vas Balázs képviselte hazánkat, aki eddig legjobb világkupa eredményét elérve a 20. helyen végzett. A futamot a brit Thomas Mein nyerte, a svájci Kevin Kuhn és a francia Antoine Benoist előtt.

Az elit nők versenyében szintén volt magyar érdekeltség Vas Kata Blanka személyében, aki a világ legjobb női versenyzői között a 29. helyet szerezte meg. Az élen izgalmas versenyt láthattunk, az U23-as Európa-bajnok Ceylin Del Carmen Alvarado lépett el a többiektől az első körben, majd rá zárkózott fel a honfitársa Annemarie Worst. A duó az utolsó körig együtt haladt, ahol Worst tudott előnyre szert tenni és végül megnyerte a futamot, a második helyen Alvarado végzett, a harmadik a múltheti Európa-bajnok Yara Kastelijn lett 3 másodperccel megelőzve Lucinga Brandot. Az érdekesség, hogy az első négy helyen csak holland versenyzők végeztek.

Az elit férfiak futamában világkupán idén először állt rajthoz a világbajnoki és Európa-bajnoki címvédő Mathieu Van der Poel, viszont a világ legjobb cyclo-cross versenyzője kénytelen volt az új szabályok szerint a 3. sorból rajtolni. A futam többnyire abból állt, hogy az elölről rajtolók a jobb rajtpozíció miatt előnyre tettek szert, amit a holland világbajnok körről körre csökkentett, majd a 6. körben utolérte a többieket és az élre állt. Többé-kevésbé ketten bírták vele a tempó, sőt Lars Van der Haar támadással is megpróbálkozott, amit Van der Poel és Eli Iserbyt gyorsan ledolgoztak és végül otthagyták a másik hollandot, akinek végül a bronzérem jutott. Az első helyért a csata az utolsó körben dőlt el, ahol Van der Poel egy ritmusváltással lerázta a belgát, így a héten a nagyapját elveszítő Mathieu Van der Poel nyerte a versenyt, míg Eli Iserbyt a második lett.