A föld alól tért vissza az Underworld Kupa!

2019 nyara után a múlt hétvégén került újra megrendezésre a Merkapt Sportközpontban a föld alatti bringaverseny, az Underworld Kupa!

A koronavírus-járvány miatt két rendezvény maradt el, így összesen 3 év telt el a legutóbbi Underworld Kupa óta. Az újraindulást jelentősen befolyásolta a Superior Racing Team elhivatottsága, akik a korábbi rendező Merkapt SE támogatása mellett hozták tető alá ismét a kőbányai bringaversenyt.

Három év után nyílt ismét lehetőség egy föld alatti bringás kalandra.

Szembetűnő és a lebonyolítást érintő legjelentősebb változás volt, hogy a rendezvény megnyílt az egészen fiatalok előtt is, így gyerekfutamok is bekerültek a programba, akik már U9-es korosztályban is rajthoz állhattak, ami a gyakorlatban azt jelentette, hogy bármilyen korú gyerek elindulhatott, természetesen a már meglévő tapasztalat mellett. A tapasztalatok azt mutatták, hogy a legfiatalabbak meghálálták a bizalmat, mert komoly csatákat vívva, a terep jelentette kihívásokat ügyesen leküzdve versenyeztek a jelenlévő szülők és szurkolók nagy örömére.

Takács Zsombor a hegyikerékpáros Európa-bajnoki bronzérem után az Underworld Kupa CX és U17-es futamát is behúzta.

Ami a pálya jelentette kihívásokat illeti: három helyen is változott a nyomvonal. A 2019-es tizedik futam óta a Merkapt sportpályán megjelent egy „hegy”, ami egy tó építése miatt kitermelt földből emelkedett. Természetesen ez az akadály nem maradhatott ki a pálya vezetéséből, így egy rövid, de izmos mászás és egy meredek letörés lett a jutalma a mezőnynek. Emellett a szomszédos ipartelepről sem a hagyományos rövid lejtőn száguldottak le a futópályára a bringások, hanem egy rézsűben vezetett technikás kanyarral tértek vissza. Ez utóbbinak prózai oka volt: a korábbi nyomvonalba egy feltöltés során számos drót, szeg és éles törmelék került, ezt volt hivatott kikerülni az elterelt pálya. Harmadrészt említsük meg, hogy egy újabb iparcsarnok építése is módosította a nyomot: az ős Underworld indulók már megtapasztalhattak ilyen változásokat, ilyenre korábban is volt példa. Egy dolog viszont nem változott, mégpedig a föld alatti járatrendszer, itt a hagyományos nyomon lehetett száguldani.

A programban 2019 után ismét helyet kapott a cyclo-cross futam, amelyen kéttucatnyian álltak rajthoz. Ahogy várni lehetett a másodpercekért és a győzelemért Búr Zsolt és Takács Zsombor vívott óriásit. A másodpercre azonos idővel befutó felek közül végül Takács Zsomboré lett az arany és Búr Zsolté az ezüst. Azonban egyikük sem érte be ennyivel, ugyanis mindketten rajthoz álltak a korosztályuknak megfelelő mountain bike futamban is, így Búr M2-ben, Takács U17-ben gyűjtött be egy-egy további elsőséget.

Renato Da Silva a felnőtt férfiak között volt a leggyorsabb

Az U19-es mezőnyt Tatár Márton dominálta, a felnőtt férfikanál az Underworld specialista Gérnyi Balázs győzött és nyerte sokadik trófeáját, az M1-es férfiak között Renato Da Silva diadalmaskodott 1 perces előnnyel,

Távirati stílusban mindenképpen említést érdemelnek a további győztesek is. A lányok között: U9-ben Nagy Mira, U11-ben Strocz-Nagy Réka, U13-ben Stojanovska Dalija, U15-ben Lambert Luca, a felnőtt nők között: Pénzes Erzsébet, míg CX-ben Gerhát Petra győzött.

A fiúk mezőnyében U9-ben Páli Botond, U11-ben Honti Tamás Attila, U13-ban Szilasi Dániel, U15-ben Berencsi Benedek nyert, míg az eddig nem említett férfi futamok közül az M3-ban Ódor János, M4-ben Kármán József volt a leggyorsabb és vehették át a megérdemelt arany színű medált.

Idén megnyílt a versenyzés lehetősége a gyerekek előtt, akik nagy számban álltak rajthoz az Underworld Kupán.

A mezőnyben és a dobogón is feltűnő tűnő volt a Superior Racing Team dominanciája, köszönhetően a nagyon komoly utánpótlásnevelésnek, amit a klubnál végeznek.

Összefoglalásul elmondhatjuk, hogy egy módosított, nehezebb pályával, némileg átszabott versenyidőkkel és sok új korcsoport-kategóriával visszatért az Underworld Kupa, ahol mindenki megtapasztalhatta a kőbányai föld alatti járatrendszerben való versengés semmivel nem összehasonlítható élményét.

Néhányan kifogásolták a korábbi bőséges rajtcsomagot, nekik azt lehet válaszolni, hogy az ugrásszerűen növekvő rendezési költségek korában örülnünk kell annak, hogy egy korábbi verseny újbóli megrendezéséről és nem egy újabb megszűnő versenyről számolhatunk be.

A verseny eredményei ide kattintva érhetők el, még fotók és videók a rendezvény Facebook-oldalán találhatók.

Fotók: Bak Ferenc