117 kilométeres szökés, Valter a legjobbak között Katalóniában

Tokió olimpiai bajnoka, Richard Carapaz (Ineos Grenadiers) nyerte a Katalán Körverseny (2.UWT) szombati etapját egy fantasztikus szökést követően. Valter Attila (Groupama-FDJ) az első nagyobb csoporttal érkezett meg, végül a 16. helyen zárt. Olaszországban Fetter Erikre (EOLO-Kometa) a Coppi e Bartali (2.1) utolsó szakasza várt.

Szombaton három kategorizált emelkedő és 167 kilométer várta a Volta Catalunya résztvevőit. A Salouból Cambrilsba tartó etap ugyan roskadozott a hegyek súlya alatt, a befutó mégis sík terepen volt, így nem számított ördögtől való gondolatnak, ha valaki mezőnyhajrára tette tétjeit. Végül a sors máshogy (és nem is akárhogy!) alakította a dolgokat: a két dél-amerikai kerékpáros, Richard Carapaz és Sergio Higuita (Bora-Hansgrohe) a Prades emelkedőin leváltak a mezőnyről, és önálló versenybe kezdtek a maradék 117 kilométeren. A peloton rendesen dolgozott, de képtelen volt beérni az ecuadori-kolumbiai duót. A sprintben Carapaz volt a gyorsabb, centiméterekkel megelőzve vetélytársát. Tokió aranyérmesének ez volt a második győzelme idén, miután februárban hazája időfutam bajnoka lett. Harmadik helyre Kaden Groves (Team BikeExchange – Jayco) futott be, akinek már van egy szakaszgyőzelme a verseny korábbi szakszáról. Valter Attila is jól teljesített: honfitársunk az első nagyobb üldözőcsoporttal érkezett meg a 16.helyre, 48 másodperc hátránnyal. Összetettben a szakaszon második Higuita ragadta magához a zöld trikót, ezzel együtt pedig három megkülönböztető meze is van a kolumbiainak: a piros és a narancs is őt illeti. A 24 éves kerekes előnye 16 másodperc Carapazzal és 52 João Almeidával (UAE Emirates) szemben, míg honfitársa, Nairo Quintana (Arkéa Samsic) 53-al van mögötte a negyedik helyen. Dél-Amerika akár ki is sajátíthatja magának a dobogót a holnapi, barcelonai zárónapon, bár az egy más profilú etap lesz, mint amilyen a mai volt.

Carapaz teljesítményével rászolgált aranyszínű kerékpárjára. Az ecuadori 117 kilométeres szökés után nyert. Fotó: Getty Images

Olaszországban véget ért a Coppi e Bartali ötnapos versenye. Szarka Gergely kiesése miatt már csak Fetter Erik képviselte a magyar színeket. Az EOLO kerekesét a 79. helyen intették le Cantagrillóban, a három kategorizált emelkedőt tartalmazó 160 kilométeres szakasz után. Fetter összetettben a 40., míg a fiatalok versenyében a 18. helyen fejezte be a versenyt. A Coppi e Bartali ugyan nem számít nagy versenynek, de felkészülési terepnek annál inkább. Bízunk benne, hogy Erik erőt gyűjtött a év hátralévő részére, hiszen nekünk, magyaroknak az év legfontosabb versenye még csak most következik majd. A szakaszon kettős Quick-Step siker született: Josef Černý és Rémi Cavagna kézenfogva gurultak be a célba, harmadik helyre Omer Goldstein (Israel-Premier Tech) jött be. Összetettben Eddie Dunbar (Ineos Grenadiers) diadalmaskodott, aki a második szakasz óta magán viselte a legjobbnak járó piros trikót. Az ír versenyző még soha nem nyert sem szakaszt, sem pedig összetettet.

A belga csapat dominálta a szakaszt. Fotó: Sprint Cycling Agency

Holnap izgalmas nap vár a kerékpáros világra. A Katalán Körverseny záróepizódja mellé társul a Gent-Wevelgem (1.UWT) egynaposa, a tavaszi belga klasszikusok egyiki legnagyobb versenye. Szlovéniában nyolcadik ízben rendezik meg a GP Adria Mobil egynaposát. A hazaiak sorában ott lesz a magyar országúti bajnok Filutás Viktor, aki csapatával a Tour de Hongrie-ra is ellátogat majd májusban. A versenyen rajthoz áll az Epronex Cycling Team is hat magyar bringással.