Mi is az a selejtező?

Új versenyszámmal bővült most szombaton a harmadik alkalommal megrendezett pálya edzőverseny-sorozat. Az időjárás azonban közbeszólt, így az elitek mezőnyének egyben ez lett az aznapi egyetlen versenyszáma is. No de mi fán terem a selejtező verseny?

Hálás fotótéma a rajtszámfelszerelés. Aki bök: Hazai György, akit böknek: Szalontay Sándor (KSI)

Az utolsó kiáll…

Borbély Tibortól idéznék: „Selejtező verseny, amelyben körönként az utolsó áll ki. Ha a résztvevők létszáma nagy, holtkört kell elrendelni. (…) Körönként az a versenyző áll ki, aki gépének hátsó kerekével utolsónak halad át a célvonalon. Amikor selejtezéssel a versenyzők száma két főre csökken, csengőjelre az utolsónak maradó két versenyző páros mérkőzést vív a győzelemért. A verseny eredményét a kiesések fordított sorrendje adja meg.”

Selejtezőverseny az U13-15-ös korcsoportosoknál

Ebből adódóan a szakzsargonban „utolsó kiállós” néven fut a versenyszám, ami némileg megtévesztő, ugyanis létezik olyan selejtezőverseny is, ahol a célvonalon elsőként áthaladó áll ki minden egyes körben. Magyarán legkeményebben az utolsó küzd meg a nem túl előkelő helyezéséért… A selejtező nem szerepel az „A” világbajnokságok programjában, hanem tipikusan összetett futamú versenyek (omnium) kedvelt betétszáma, így például hatnapos versenyeken is láthatjuk. Az öreg rókák szerint tipikusan magyar szám, amiben a hazai pályások nemzetközi szinten rendre előkelő helyen végeztek. Ezt erősíti meg a tény, hogy eddigi egyetlen „B” világbajnoki címünket Árvai Attila pontosan ebben a számban szerezte 2003-ben.

Gyula bácsi nélkül nincsen pályaverseny

Tihanyi Gyula bácsi nélkül nincsen pályaverseny

Nemzetközileg és harmadszor

Harmadik alkalommal került sor pálya edzőversenyre 2010. május 15-én a Millenárison. A Kerékpáros Magyarország Szövetség és a BVSC-Zugló Kerékpáros Szakosztálya által szervezett eseménysorozat jelentősége és célja az lenne, hogy a hazai pályakerékpárosok ne az augusztusi ob-n lássanak pályabringás mezőnyt először (vagy szerencsésebb esetben másodszor – lásd: Vasló Kupa).

"Versenyző urak – rajthoz!" - copyright by Pedálkirály

A rendezvényre ezúttal is megérkezett az osztrákok különítménye, most éppen két versenyzővel. Sem nekik, sem a kevésbé messziről érkezőknek nem volt szerencséje azonban, mert valamivel több, mint egy óra versengés után esőszünetre kényszerültek a pályások. Akkor még nem sejtette senki, hogy innentől kezdve megközelítőleg 40 órán át ömlik majd a lé. A két korcsoportos mezőny számára kiírt 4-4 versenyszámból végül az elitek egy, az U13-15-ösök két futamot teljesítettek, valamint az amatőrök futhatták be állórajtos 200 méteres időfutamukat.

Népesnek számító elit mezőny a Millenárison

A legkomolyabb izgalmakat az elitek futama hozta, ahol népesnek számító, 22 fős mezőny állt rajthoz. A legaktívabb és leginkább kezdeményező versenyző ezúttal Bernárd Bendegúz volt, aki folyamatos előre menekülésével (ebben a számban a mezőny közepén elbújás mellett a másik roppant praktikus viselkedés) ezúttal a 6. helyig jutott, amikor is a rutinos Lengyel Gábor (Go-Fast Bikeexpress) ejtette ki.

A rutin, meg az évek… A tavalyi pálya ob sprint bronzérmese, Török Zoltán (FTC) az utolsó körben sikeresen meglepte, majd legyőzte ifjú osztrák ellenfelét, így ő lett az elitek selejtezőversenyének győztese

A dobogós helyezések eldöntésének feladata végül Szalontay Sándor (KSI), Lawrence Grün (Niederösterreichische Radunion) és Török Zoltán (FTC) hatáskörébe került. A harmadik hely sorsa hamar eldőlt, tekintve, hogy a 2009-es felnőtt sprintbajnoknak sok volt a húsz kör tempómenés, így átengedte a döntést a többieknek. Az utolsó körben így klasszikus sprintcsatát láthatott a közönség, ahol Török Zoltán mintaszerű aláborítással, és 150 méteres hajrával, igen szoros küzdelemben győzte le a 2008-as osztrák ifi pontbajnokot.

Itt még úgy tűnt, egy laza kétórás szünet beiktatásával folytatódhat a verseny – de az időjárás nem így akarta

A verseny képgalériája ide kattintva érhető el.

A soron következő pálya edzőversenyre 2010. június 19-én kerül sor, bővebb információk itt érhetők el: