Dósa és Fejes győzelem, rekordrészvétel mellett

Összesen száztizennyolcan álltak a rajtvonal mögött a különböző kategóriákban a salgótarjáni Motorex – VDO – Karancs Kupán, a SuperCross Sorozat idei második futamán. A hölgyek között a címvédő Dósa Eszter (Vitalitás SE), míg a technikai problémák által „megbolygatott” elit férfi mezőnyben Kazincbarcika után újfent Fejes Gábor (Team Bátorfi – AKTK) állhatott a dobogó tetejére.

A kerékpárcsere után már Buruczkinak is kijutott a porból a mezőny belsejében

Szerencsére bejött a meteorológusok előrejelzése és csodálatos, már-már tavaszias időjárás övezte a vasárnapi salgótarjáni futamot. Az időjárás enyhesége következtében a szervezők mintegy 200 méternyi plusz szakasszal tudták megtoldani a nyomvonalat, melyet úgy tűnt mind a résztvevők, mind pedig a nézők preferáltak. Vélhetően ennek is volt köszönhető a nevezői rekord, ami egy nem reprezentatív, hirtelenjében összehozott helyszíni közvélemény-kutatás eredménye szerint: „ki tudja” mikor volt utoljára…

Tizenegy órakor az első rajtban összesen 22-en vágtak neki a számukra előírt 5 körnek. Az U17-es ifjak diktálták a tempót a mezőny elején, Dina Dániel (Pilis CCC) a harmadik körig tudott együtt haladni a Gönczy Gergő (Giant – Gyömrő) – Fetter Ármin (Pilis CCC) duóval – kettejük között pedig csak az utolsó körben dőlt el az U17-es kategória (és egyben az abszolút) győzelmének sorsa, utóbbi javára. A Master 3-as férfiaknál a hazai pályán versenyző Huszár László (Karbona) nyugodt tempóban kezdett, az első körben még „csak” negyedikként érkezett, majd körről körre gyűjtötte be ellenfeleit. Végül az utolsó körben az odáig élen álló Zsingor Attilát (Blue Scorpions) is maga mögé utasítva nyerte korosztályát. Az U15-ös férfiak között Fetter Erik (Pilis CCC), az U17-es lányoknál Kolb Dóra (Blue Scorpions) állhatott a dobogó legfelső fokára.

11:45-kor már 33-an álltak a rajtnál várva a 8 körös verseny megkezdésére. Az U19-es férfiaknál és az abszolútot tekintve is – Kazincbarcikához hasonlóan ismét – Rózsa Balázs (KSI Schwinn – Csepel SE) diktálta a tempót, bár a verseny kétharmadáig egészen közelről szorongatva volt Meggyesi Bercel (Pilis CCC) által. A Master 2-es férfiaknál Rónaszéki István (BikeLand – Merida) a legelső körtől kezdve magabiztosan távolodott ellenfeleitől, egyértelműsítve a dobogó legfelső fokára vonatkozó igényét, míg a második helyért Kolb Tamás (Blue Scorpions) és Komka Gábor (Salgótarján) harcoltak. Előbbi féltávhoz érve 20 másodperces előnyt tudott összeszedni ellenfelével szemben, amely előny az utolsó kör kezdetére köddé vált, a befutóhoz pedig már a salgótarjáni versenyző érkezett másodikként. A hölgyeknél a kazincbarcikai győztes Benkó Barbara (Focus M.I.G. Team) hét közben lebetegedett, így elmaradt az összecsapás a SuperCross címvédőjével, Dósa Eszterrel (Vitalitás SE). Dósa kimagaslott a női mezőnyből, az őt legjobban megközelítő Módos Gabriellával (Merida Maraton Team) szemben is több mint egy perc előnnyel rendelkezett már a harmadik kör végén.

„Egy jól sikerült esemény volt a mai: kellemes napsütés, gondos szervezőmunka, baráti hangulat szolgált a versengésünk alapjául. A minimális módosítás a pálya előnyére vált; a focipályán kialakított több kanyar, illetve visszafordító növelte a „crossos” jelleget, valamint nézőként is izgalmas látvánnyal szolgálhatott, ahogyan például az elnyúló élboly kígyózik a pályán. A pihenőidőszak végeztével számomra is megkezdődött az alapozó munka, ami egyben azt is jelenti, hogy ebben a szezonban túl sok időt még nem töltöttem a ciklokrossz bringámon. Ez meg is látszott a kanyarvételeknél, illetve az akadályoknál – eljött a gyakorlás ideje! Azonban a motiváltságomnak, a jól sikerült rajtomnak, illetve a vártnál jobb erőállapotomnak köszönhetően sikerült megszereznem a győzelmet. Remélem, ez egy sikeres széria kezdete…” – nyilatkozta Dósa Eszter a futam után.

Dósa Eszter már az első három körben behozhatatlan előnyre tett szert

A 13 órai rajtot a krossz-szakág szerelmesei számára szívmelengető érzés volt szemlélni, hiszen a férfi felnőttek (elit és hobby), valamint master 1-esek összesen 65-en sorakoztak fel. A szárazság okán igazi porfelhőt kevertek az elhaladók az első körben mind a salakos, mind pedig a homokos futós szakaszokon. A negatív körülményből a legkevesebb – lévén a mezőny legelején érkeztek – Fejes Gábornak (Team Bárorfi AKTK), Buruczki Szilárdnak (Merida – Kőbánya TC), Búr Zsoltnak és Fenyvesi Péternek (mindketten Bringabanda SC – SWAT) jutott az első körökben. Majdnem négy körön keresztül lehetett látni a képet, amint Buruczkit néhány másodperccel követi Fejes, majd kis szünet után érkezik a Búr – Fenyvesi duó.

A negyedik kör végén, a technikai zónát követő futós szekció után egy nem várt technikai probléma következtében Fejes átvette a vezetést, Buruczki pedig a hátsó kerekéről lefordult szingó miatt egészen a következő, mintegy kilométerre lévő technikai zónáig volt kénytelen „meghosszabbítani” a futós szakaszt. Féltáv környékén így Fejes mintegy fél perc előnnyel járt a Bringabandás duó előtt, míg Buruczki az elit kategória 11. helyére csúszott vissza. A következő körben aztán Fenyvesit érte el a balszerencse, egy első kerék defekt formájában, így Búr is társ nélkül maradt az élmezőnyben. A futam hátralévő részében az élen haladó páros között stagnált a különbség, a legnagyobb izgalmakat az szolgáltatta, hogy a hiba okán „feltüzelt” címvédő Buruczki hány embert tud végül befogni. A futamot Fejes Gábor nyerte, a második Búr Zsolt lett, míg a dobogó harmadik fokára Béla Attila (LTV – Merida Racing) állhatott fel, aki 6 másodperccel Buruczki előtt ért célba. A négy elit versenyző után abszolút ötödikként a Master 1 férfi győztes Vinczeffy Zsolt (Footstrong) érkezett.

Erősek között is a legerősebb volt Salgótarjánban: Fejes Gábor

„Először is a mai esemény egy nagyon kemény pályán zajlott – havas, jeges, vagy éppen sáros körülmények között sokkal „lágyabb” volt korábban itt haladni. Az előbbieket alátámasztandó, a pálya gyorsaságát az is jól jellemzi például, hogy nekem 48 km/h volt az elért legnagyobb sebességem. Az viszont teljesen biztos, hogy az új pályaszakaszt, ha egy mód van rá, kötelező lesz az elkövetkezendőkben is beiktatni. Saját versenyzésemet tekintve azt kell, hogy mondjam, nem is a kategória megnyerését, hanem inkább a minél jobb abszolút eredményt tartottam szem előtt. Ebből a szempontból még inkább elégedett vagyok, hiszen jelen esetben a lemaradásom az elsőtől mintegy bő 2 percre tehető, ami igen örömteli számomra.” – foglalta össze gondolatait Vinczeffy Zsolt.

A masterek igencsak belepiszkáltak az abszolút lista elejébe, hiszen a kategória második Dr. Bakos Gergőt (Salgótarjáni HKE) a 10., míg a bronzérmes Fellegi Gábort (Meditech SC) a 14. abszolút pozícióban üdvözölhettük. A hobbi férfi felnőtteknél Kazincbarcika után ismét Tóth András (VKE – Nelson) állhatott a dobogó tetejére, akinek eredménye az elit lista 8. helyére is elég lett volna, a dobogón őt Szécsi Tamás (Bringabanda SC) és a kategória címvédője, Pálmai Zsolt (Hotel Yacht Klub KSE) követték.

A nevezési rekord mellé lehet hogy a nézői rekord is megvolt Salgótarjánban

Az eredményhirdetés során a Motorex, az EthicSport, valamint Salgótarján Megyei Jogú Város Önkormányzata által felajánlott díjak jutottak a dobogósok kezeibe, három kategória (férfi U17, férfi U19 és hobbi férfi felnőtt) győztese pedig egy-egy 40.000 Ft értékű VDO kerékpáros computerrel lett gazdagabb. Szintén a nógrádi megyeszékhely (valamint a „Magyar Termék Éve” program) jóvoltából a résztvevőket és a kísérőket forralt borral, meleg teával és lilahagymás zsíroskenyérrel kínálták a vendéglátók.

A SuperCross Sorozat következő futamát az Ózdi Kerékpáros Egyesület rendezi, november 20-án, vasárnap. Az ózdi futam kiírása már elérhető a www.supercross.hu honlapon.