fbpx

Sufnituning: készíts láncvillavédőt!

Amit most olvasol az egy új kísérleti cikksorozat, melyben egyszerű, olcsó, saját kézzel (relatíve) könnyen elkészíthető megoldások szerepelnek majd, melyek vagy egyáltalán nem léteznek, vagy léteznek és van is „gyári” ötlet rájuk, de a.) nincs sok pénzünk b.) más dologra költenénk inkább a pénzünket, mint borzasztó drága kiegészítőkre c.) szeretünk barkácsolni, kendácsolni, mekmesterkedni, mekgájverkedni…

Szóval, ha csóró egyetemista vagy, vagy csak nagyon korlátolt pénzmaggal rendelkezel, de mégis szeretnél pimpelni a bicódon, akkor ez a rovat valószínűleg tetszeni fog.

Lesznek itt olyan ötletek, melyeket a világkupákon szereplő csapatok boszorkánykonyháiban kotyvasztottak ki, de olyan megoldások is helyet kapnak, melyeket valószínűleg máshol még nem alkalmaztak.

Első körben egy egyszerű láncvillavédőt fogunk fabrikálni minimális idő és pénzbefektetéssel, ami adott esetben még többet is nyújt, mint a boltban kapható spéci megfelelője.

Sokatok által ismert klasszikus sufni megoldás a láncvilla védelmére a gumibelsős bandázs, de ezzel több probléma is van, amit egy másik házi megoldással ki lehet küszöbölni: lehetne könnyebb, lehetne praktikusabb a rögzítése, és nem utolsósorban lehetne esztétikusabb a kinézete.

A megoldás alapja a jó öreg tépőzár, ami esetünkben nem csak a védő rögzítését oldja meg, hanem ő maga a védő. Ráadásul egy olyan vázra szabható védő, mely még a legamorfabb láncvillára is tökéletesen felilleszthető.

A berendezés így néz ki:

És így kell elkészíteni:

1. Egy mérőszalaggal mérd le, hogy milyen hosszú tépőzár szalagra lesz szükséged, majd slattyogj le a legközelebbi rövidárú boltba és vegyél az ízlésednek megfelelő színű, 2 cm szélességű és kellő hosszúságú tépőzárat (2 m valószínűleg elég lesz).

2. Vágd méretre a szalagot és a kampós részből vágj le egy 2 x 7 cm-es darabot, majd ragasztópisztollyal/varrással fixáld 1-2 cm-es részen, egymással szemben (ahogy amúgy is összetépőzáraznád őket) a bolyhos szalagot és a rövid kampós darabkát. Csináld meg ugyanezt a másik végével is.

3. Tisztítsd meg a láncvillát az olajtól, sártól, majd ragassz rá végig kétoldalú ragasztót a cső tetején és alján.

4. Ha szereted a csendes bicót, akkor szabj le egy megfelelő méretű szivacs/szilikon stb. csíkot és ragaszd fel az egyik vagy mindkét ragasztócsíkra.

5. Tekerd fel jó szorosan a tépőzárat úgy, hogy a bolyhos fele nézzen kifelé és a tekerés néhány milliméterrel mindig fedje az előzőt.

6. A végét tépőzárazd le és a lelógó kampós részt vágd le srégen, hogy szép függőleges legyen a lezáró él.

7. Irány az erdő!

Bamm, van egy jó kis láncvillavédőd és nyertél vele két kókuszos mokkacsínót, meg néhány savanyúcukorkányi grammot.

Előnyei:

– Lehetetlen formájú láncvillákra is tökéletesen illik (néhány össztelós lengőkar bizony fejvakarásra késztetheti a júzert, ha bolti megoldást keres.
– Könnyű – az 1,5 ezer forintos neoprén megoldás kb. 30 g, ez csillapító anyag nélkül 15 grammot „nyom” (igen, mindnyájan ismerünk olyan sporit, akinél ez igenis számít)
– Tuningolható a csillapítás – a neoprén védők alá nem mindig fér be ilyen „csillapító közeg”
– Szinte bármilyen színben előállítható (sötét színek előnyben) – a Röltex árukészletétől függően a divatérzékeny bicósok, a színre eloxált bowdenkupak után a láncvillavédőt is a szemük színéhez igazíthatják.
– Bármekkora hosszra szabható – akár az egész hátsó háromszöget beboríthatod vele, ha olyan csapkodós hajtásod van.
– Bónusz: Végtagtörés esetén akár egy faágakból improvizált sínt is rögzíthetsz vele.
– Pillesúlya miatt a CC-seknek, a hangtompítós jellege miatt pedig az agresszuló szakágak űzőinek is érdemes lehet kipróbálni.

Az elkészítéshez szükséges idő: 20 perc
Ára: 400 Ft
Súly: 15 g (a gyári védő fele!)

Hozzávalók:
– mérőszalag
– 1,5 m hosszúságú 2 cm széles tépőzár (a hossz a láncvillád méretétől függ)
– ragasztópisztoly
– kétoldalú ragasztószalag
– csillapító anyag – szivacs, szilikoncső stb. (fakultatív)

Legközelebb mindenféle sárvédő berendezést fogunk kendácsolni a tisztább, szárazabb, biztonságosabb érzésért. Ha tetszett a cikk és szeretnéd, ha folytatódna a sorozat, a kommentekben lehet szavazni (olyan, mint a taps-o-méter, csak ez néma).

Amennyiben te is nagy barkácsolós vagy és…

…tudsz jobbat, szebbet, egyszerűbbet az itt taglalt buheránál
…van új ötleted bármilyen területen
…valami problémára megoldást keresel…

… ne habozz, írd be a kommentek közé!

Szöveg és fotó: Farkas Dani

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo