Ezen a VB-n minden megtörténhet: Eltévedt versenyző nyerte a világbajnoki címet

A yorkshire-i világbajnokság hétfői napján különleges eseményeknek lehettünk tanúi, mind a junior lányok, mind junior fiúk időfutamán nem hétköznapi történések után szerezték meg a világbajnoki címet.

A vasárnapi vegyes váltó csapatidőfutamok után hétfőn a junior, azaz U19-es versenyzők időfutamai következtek. Délelőtt a lányok versenyeztek a 13,7 km hosszú 270 méter szintet és 26 kanyart tartalmazó körpályán, amit még tovább nehezített az Angliában mindennapos eső. A nehéz pályának megfelelően nem mentek óriási átlagot a lányok, bőven a 40 km/h-s átlagsebesség alatt maradtak. Sokan a brit színekben versenyző Elynor Backstedt (Magnus Backstedt lánya) győzelmét várták, de végül csalódnia kellett a hazai szurkolóknak. A féltáv előtt az idősebbik Backstedt lány hibázott és nekiment a kordonnak, de sikerült talpon, azaz bringán maradnia, de 1-2 másodpercet vesztett, ami az első mérőpontnál éppen hiányzott ahhoz, hogy az első legyen. Ezután következett a valódi dráma, az első helyre pályázó orosz Aigul Gareeva az utolsó kilométeren belül elvétette az egyik kereszteződést és rossz irányba ment. Gyorsan visszafordult, de súlyos másodperceket vesztett ezzel a manőverrel. Mindenki azt hitte, hogy ezzel az orosz lány biztosan elvesztette az első helyet, de Elynor Backstedt sokat lassult a táv második felén és csak végül a 3. legjobb időt hajtott. Tehát a győzelmet a pályát vétő Aigul Gareeva szerezte meg, mögötte a második 4 másodperccel a holland Shirin van Anrooij lett, a dobogó harmadik fokára pedig Elynor Backstedt állhatott fel.

Az eltévedést itt láthatjátok:

Magyar részvevője is volt a junior lányok futamának, a WU19-es időfutam országos bajnok Jordán Dorka (Lotus Cycling Team) képviselte hazánkat. A csak február óta kerékpározó versenyzőnőnk az 50. helyet szerezte meg 4 perc 5 másodperc hátránnyal az első mögött.

“A fiataloknak szerintem túl technikás pálya volt, 3-4 kritikus ponttal. Sajnos csak egyszer tudtunk végigmenni a pályán és akkor sem zárt pályán. Ez az én hibám is. Ezen a pályán legalább 7-8 kört kellett volna menni, hogy biztonságosan, tempósan tudjon lemenni a technikás részeken. Az előre megbeszélt wattokat végig hozta, ez most ennyire volt elég. 7 hónapja kezdett el bringázni, az edzéseket mindig a legjobb tudása szerint teljesíti. De még rengeteget kell tanulnia. Tovabbá fontos látni, hogy sok külföldi versenyre van szüksége, mert otthon nem lehet erre a szintre felkészülni. Én személy szerint nagyon büszke vagyok rá!
Köszönjük a szponzorunknak, a gyógytornászunknak Tündinek, a dietetikusunknak Enikőnek es a gyúrónknak Mikinek a sok segítséget! Nélkülük nem tartanánk itt!” értékelte Horváth Zoltán, Jordán Dorka edzője a versenyt.
“Igazából nagyon technikás pálya volt a mai, nehéz kanyarokkal legalább is számomra, ehhez még úgy tűnik kevés a tapasztalatom, de ezzel képben voltunk. Furcsa érzés volt, hogy én is elindulok, én is végigcsinálom és egy vagyok a sok lány közül, akik küzdenek nap mint nap. Nagyon jól esett, hogy ennyi szurkoló volt és így szurkoltak mindenkinek.” – nyilatkozta Dorka a verseny után.

10 Wyllie Ella 35.559 0:51

A junior fiúk versenye is tartogatott izgalmakat. Az olasz Antonio Tiberi rajtja sikerült nem mindennapira, a rámpáról legurulva egyből látszott, hogy valami baj van a kerékpárjával, mert a hajtókarok egymástól függetlenül forogtak. Az olasz versenyző elgurult a kísérőautóig és ott kapott egy másik kerékpárt, amivel végre nekivághatott a lányoknál már bemutatott pályának, csak a fiúknak két kört teljesíteni ebből. Tiberi hihetetlen tempót hajtott, kilométerről-kilométerre dolgozta le az óriási hátrányát, amit a rajtnál összeszedett, de verseny közben akadtak még kisebb nehézségei, pl amikor utolérte az előtte haladót egy egysávos úton és alig fért el az utolért kísérőautója és a kordon között. A célba érve már az övé volt a legjobb idő, amit végül senki nem tudott megdönteni. A második helyet 8 másodperc hátránnyal a holland Enzo Leinjse szerezte meg, míg a bronzérmes a német Marco Brenner lett.