Cyclocross VB 1. nap: Cant triplázott, U19-U23-ban a britek a csúcson, Vas Balázs 44.

A Cyclocross Világbajnokság első napján a férfi futamokon a britek domináltak, U19-ben Ben Tulett védte meg címét míg U23-ban Thomas Pidcock állt a dobogó tetejére. Az elit nők versenyében Sanne Cant diadalmaskodott, zsinórban harmadszor szerezte meg a világbajnoki címet.

Február 2-án a Cyclocross Világbajnokság első napján rendezték a férfi U19, U23 és elit női futamokat. A dániai Bogense-ben rendezett verseny a rangjához méltóan óriási érdeklődésre tartott számot, rengeteg néző kilátogatott az első napon is megtekinteni a világ legjobbjait.

A nap az U19-es férfiak futamával kezdődött, ahol már az első kör után kiderült, hogy a tavalyi lassú, sáros VB pályával ellentétben idén a száguldásról fog szólni a verseny. Bár a címvédő Ben Tulett az egész szezonban térdsérüléssel küzdött most ismét ellentmondást nem tűrően megmutatta, hogy ő a legjobb junior cyclocrossversenyző a világon. A versenyt visszafogottan kezdte, de a 7 körös futam harmadik körében az emelkedőket megnyomta, mellyel leszakította ellenfeleit. Tisztes távolból a Witse Meeussen, Ryan Cortjens belga kettős tudta követni, de képtelenek voltak utolérni a britet. Közülük Meeussen szerezte meg a második helyet 20 mp hátránnyal beérve Tullet mögött, 7 másodperccel később pedig Cortjens ért a célba.

10 Théo Thomas (France) 0:01:02

13 órakor az U23-as férfiak futama következett, ahol nagy küzdelem volt várható a címvédő Eli Iserbyt és Thomas Pidcock között. A csata nem maradt el, már az első körben Iserbyt próbálkozott, de nem volt képes elszakadni kb egy tucatnyi versenyzőtől, köztük Pidcock-tól sem. A harmadik kör elején Pidcock-nak gondja akadt a váltójával ezért kiment kerékpárt cserélni, mellyel elvesztette a pozícióját az élbolyban. Ezt kihasználva Iserbyt ritmust váltott és egyedül állt az élre a 4. körre kialakítva 6 mp-es előnyt az üldözőkkel szemben. Pidcock az üldözők csoportját vezetve közelített Iserbyt-hez, majd a következő körben utolérte a belgát, ezután támadásba lendült és az 5. kör végére már ő állt az élen közel 20 másodperces előnnyel. Innen már nem volt visszaút Iserbyt számára, csak a második helyet tudta megszerezni Thomas Pidcock mögött, a dobogó harmadik fokára pedig a francia Antoine Benoist állhatott fel.

A futamnak magyar résztvevője is volt Vas Balázs személyében, elsőéves U23-asként mérette meg magát a világ legjobbjai között, a friss magyar bajnok a 44. helyen érkezett a célba 4:34 hátránnyal az első mögött.

10 Niels Vandeputte (Belgium) 0:01:22

A nap csúcspontja az elit nők futama volt, ahol előzetesen szinte lehetetlen volt megmondani, hogy ki lesz a győztes. Az első körben már megindultak a támadások, Denise Betsema és Anne-Marie Worst párosa tudott ellépni, a második körben Sanne Cant, Marianne Vos és Jolanda Neff csatlakozott hozzájuk. Lucinda Brand is megpróbált felzárkózni, de a jeges talajon nem igazán találta a tapadást ezért többször elvesztette a kontaktust az élbollyal. Egyértelműen a hollandok voltak túlsúlyban az élen lévők között, melyet megpróbáltak kihasználni, de Cant minden egyes támadást átvett. A kerékpárcserék fontos szerepet játszottak a futam további részében, mert egy jó vagy rossz cserével értékes másodperceket lehetett veszíteni a gyors pályán. Cant kerékpárcseréi szinte tökéletesen mentek, míg ellenfelei hibáztak ezzel előnyt adva a belga címvédőnek, elsőként Vos és Worst veszített időt, majd a következő körben Brand-nak akadtak problémái a csere közben.

Az utolsó előtti körre Cant, Betsema és Vos voltak az élen, ahonnan a technikás részt megnyomva Cant tudott elszakadni, a belga innentől maximumon kerékpározva haladt a célvonalig, mellyel megszerezte sorozatban a harmadik világbajnoki címét. A második helyen Lucinda Brand ért célba, miután a rossz kerékpárcsere után felért Vos-ékra és onnan továbbment. A bronzérem tulajdonosa pedig a szakág egyik nagy legendája Marianne Vos lett.