Mikor a mérlegre állva megállapítjuk, hogy fogytunk, akaratlanul is felvidulunk, pedig minden profi diétázó tisztában van azzal, hogy nem a testsúly, hanem a testzsír-százalék mutatja pontosabban az ember egészségi ill. fittségi állapotát. A testzsír-százalék emelkedése ugyanis megnöveli az esélyét különféle betegségek kialakulásának (pl. trombózis, magas vérnyomás, cukorbetegség, izületi gyulladás és bizonyos rákos megbetegedések).
Fontos megjegyeznünk azt, hogy az elhízásért nem csak az elfogyasztott zsírok a felelősek. Igaz ugyan, hogy 1 g zsírban kétszer annyi kalória van, mint ugyanennyi szénhidrátban vagy fehérjében, de testünk minden – a nap során – el nem égetett kalóriát zsírrá alakít át, függetlenül attól, hogy milyen ételből származik.
A testzsír csökkentésének módja sem titok senki előtt: egészséges étkezéssel és mozgással lehet a felesleges kilókat leadni. A fogyás leginkább aerob tevékenységekkel érhető el, de a szakértők szerint legalább olyan nagy szükség van az erősítésre is. Igaz, hogy súlyok emelgetésével nem tudsz annyi kalóriát elégetni, mint egy kiadós biciklizéssel vagy futással, de az erősítéssel nagyobb izomtömeget nyersz, az izomszövet pedig jóval több kalóriát használ föl naponta, mint a zsírszövet.
Okos dolog tehát időről-időre ellenőrizni testzsír-százalékodat. Ez bioáram-ellenálás analizálással, illetve bőrszövet összecsippentéssel történhet. Az első módszer pontosabb, mert az utóbbi hitelessége az emberi mérés pontosságán és alaposságán múlik. Ilyen mérésekre a Testnevelési Egyetemen, a Sportkórházban, illetve nagyobb fitnesztermekben is lehetőség nyílik. Nincsenek azonban hivatalos, elfogadott határértékei a testzsír-százaléknak. De vannak olyan szempontok, melyek bizonyosan befolyásolják a határértékeket, ilyen az életkor és a nem. Így általánosan elfogadottnak tartják azt, hogy a harminc év alatti nők testzsír-százaléka 17-24 % között nevezhető ideálisnak, az életkor növekedésével a testzsír bizonyos fokú növekedése megengedett.
Ne essünk azonban abba a hibába, hogy az ideális testzsír-százalék adataihoz éppen olyan szigorúan próbálunk ragaszkodni, mint ideális testsúlyunk elképzelt értékeihez. Bizonyos mennyiségű testzsír elengedhetetlen ahhoz, hogy testünk megfelelően működjön. Védi és szigeteli belső szerveinket, a nők számára energiatartalékot jelent a terhesség és a szülés időszakára, és raktárkészletként funkcionál betegség és éhezés esetén.