Teljesítménytúra: vasárnap Bakony 200 Veszprémben

Jövő vasárnap, május 20-án tizenkilencedik alkalommal kerül megrendezésre a Bakony 200 elnevezésű országúti kerékpáros teljesítménytúra. A Veszprémből induló teljesítménytúra a megszokottak szerint idén is hét távon várja a résztvevőket.

Bakony 200 teljesítménytúra

A teljesítménytúra kiírása:

XIX. “BAKONY-200” ORSZÁGÚTI KERÉKPÁROS TELJESÍTMÉNYTÚRA
2012. május 20. vasárnap (esőnap 2011. május 27.)

Teljes + CSÚCS: 1490 méter szintemelkedés, 200 km
Veszprém – Tótvázsony – Szentgál – Kab hegy – Kapolcs – Ajka – Sümeg – Tapolca – Veszprém

Rajt: 10.00-ig

Rajt-cél: Veszprém Wartha V. u. 1. (GPS 47.086455,17.90272; Máfki-Neviki udvara)

Térképek

Egy rövid beszélgetést folytattunk a túra megálmodójával és főszervezőjével, Nagy Pállal, amiből kiderül, hogy egy sportszerető szervez a sportolni  vágyóknak:

–    A túrát 19 éve találtam ki, mivel nagyon szeretek a természetben lenni és a környéken abban az időben még nem volt hasonló rendezvény. Az Olimpiai Ötpróba egyik sportága a kerékpározás volt, amiből ötletet merítve álmodtam meg a Bakony 200 teljesítmény túrát, mivel egy verseny megszervezése jóval körülményesebb lett volna.

–    Miért viseli ennyire szívén ezt a túrát?
–    Mindig is közel állt hozzám a sportolás, általános iskolás koromban atletizáltam, később gyalogtúráztam, majd átpártoltam a kerékpárra.

–    Kezdetben is a mai távok közül választhattak a résztvevők?

–    Eleinte még csak három, a 25, a 100 és a 200 km-es távok voltak. Későbbiekben bővítettünk, így mára 7 táv közül választhatnak ezek a 25, 50, 65, 100, 100+csúcs, 200 és a 200+csúcs  távok.

–    Mit takar a „+csúcs”?
–    A Kab-hegyet. Régebben még katonai fennhatóság alá tartozott, így nem engedélyezték, hogy oda is felvigyük a túrát, de változtak az idők, ezért már oda is felkerekezhetünk.

–    Az indulók száma hogyan változott az évek során?
–    Első alkalommal 37 fő vett részt a túrán, a legtöbb pedig 199 fő volt. Az utóbbi öt évben fixálódni látszik az indulók száma, idén is 150 fő teljesítette a különböző távokat. Az indulók létszáma a kerékpárutak kiépítését követően csökkent, mert a rövidebb távokról a biztonságosabb körülményeket választották az egykori teljesítők.

–    Milyen látványosságokat tartogat az útvonal, kiknek érdemes eljönni?

–    Mindenkinek. – mondta mosolyogva. A túra a Dél-Bakonyon keresztülhalad, ami igen látványos és szebbnél-szebb erdőket jár be. Említést érdemel még a kilátás a Kab-hegyről, a nagyvázsonyi Kinizsi vár, valamint a 200 km-es távon indulók a Sümegi várat és a Tapolcai-medence tanúhegyeit is megcsodálhatják.