fbpx

Kerékpáros ruhák a Decathlonból szeles, hűvös időre

Itt a tavasz, a napsütés hív bringázni, de a meleg idő még várat magára és mellette még a szél is rendszeresen viharos, ilyenkor nem egyszerű a ruha választás, a nyári ruhákban még jégkockává fagyunk, a hideg télit pedig gyorsan átizzadjuk. A Decathlonban szerencsére erre az időjárásra is találunk ruhákat, melyek közül egy kabátot (Van Rysel Racer), egy hosszú nadrágot (Triban RC500), egy aláöltözetet (Van Rysel 920) és egy kesztyűt (Triban 500) hoztunk el tesztelésre. Nézzük a tapasztalatokat!

A Decathlon a kerékpáros ruházat szegmensben a piac legerősebb szereplői közé tartozik hazánkban, a kerékpárosok jelentős részének van a francia sportáruházlánc valamely bringás ruhájából otthon egy darabja, ami annyira nem meglepő, hiszen elég nagy kínálatból válogathatunk (legalábbis a járvány okozta túlkereslet előtt válogathattunk) és árban is többségében alámegy a kerékpárüzletekben kapható márkáknak miközben a minőségre is komolyan odafigyelnek a Decathlonnál.

Van Rysel Racer kabát

A Van Rysel termékeknél igazán tetten érhető, hogy a tervezők komoly mennyiségű időt és energiát fektettek egy-egy ruhadarab vagy alkatrész megtervezésébe, melyre kiváló példa a Racer kabát, amit jó pár extrával felruháztak a fejlesztők. A kabát bemutatása előtt mindenkit emlékeztetnék arra, hogy a Van Rysel márka a teljesítménycentrikus országútisokat célozza meg és ez alapján érdemes értékelni.

A Van Rysel Racer kabátot kézbe véve egyből feltűnik, hogy ez nem egy hideg téli időre készült kabát, az anyaga vékony és könnyű, a belső hőtartóréteg nem folytonos, mintaszerűen helyezkedik el belül ezzel is segítve a lélegzést. A teljesítménycentrikusság és a modern anyaghasználat is azonnal lerí a kabátról, a membrános szélállóanyag elég nagy rugalmassággal rendelkezik, így szeles időben felvéve a testre feszül és aerodinamikusak tudunk maradni, nem fogja a szelet, mint a régi szélkabátok. A Racer kabát hátán és hónalján vékony, jól szellőző anyagot találunk, amit tovább segíti a pára eltávozását (nem fogunk az izzadságban tocsogni).

Különlegessége még a Van Rysel Racer kabátnak a derékrész és a zsebek kialakítása. Annyi zseb van hátul, hogy alig tudjuk megszámolni, 2 klasszikus zseb középen, 2 a szélén, 1 cipzáros zseb és egy óriás hálós rekesz. Elsőre nem is tudtam, hogy mivel fogom telerakni bringázás során, aztán persze nem bántam, hogy bőven van hely pakolni. A zsebek alatt a kabátot meghosszabbították, lényegében a nyeregig védi a hátunkat, így biztosan nem fog megfázni a derekunk még akkor sem ha átizzadtuk az alsó réteget. Ezenkívül nedves útviszonyok között is jól jön, hogy a derekunk védett a felcsapódó víztől (bár a hátunk közepe a szellőző panel miatt éppen nem, ezért tényleg csak kicsit nedves úton véd). És persze fényvisszaverőcsík is került hátulra, hogy sötétben is jól látszódjunk.

Mint már említettem a Van Rysel a sportos vonal a Decathlon kínálatában, ezért szabásban is arra számítottam, hogy a sportosabb alkatú bringásokra lesz jó. Emiatt kicsit aggódtam is, mert már jó pár kilóval a versenysúlyom felett vagyok, de szerencsére nem volt gond, mondjuk az XL-es méret kicsit meglepett, mert más márkákból L-es a méretem. Annyiban furcsa még a méretezés, hogy az ujjak elég hosszúak, viszont a derék elég rövid elöl, nekem a 179 cm-hez éppen jó, de például egy 190 cm-es vékony bringásnak már nem hiszem, hogy jó lenne az XXL hossza. Az ujjak lézervágott, viszonylag hosszú mandzsettában végződnek, amik kényelmesek, nem dörzsölnek, nem zavarnak a kesztyű alatt és a hosszuk is a vékony anyagnak köszönhetően magától beáll. A nyak kissé bő, így egy csősál mindenképpen elkél hidegebb időben, ami megállítja a bevágó levegőt. Szabásra így elsősorban nem a versenyző alkatot mondanám, hanem az átlag sportos hobbi bringást, aki nem extrémen vékony, de hasban is mérsékelt körmérettel rendelkezik.

A kényelemmel egyszer sem volt problémám, a rugalmas membrános anyagban végig könnyedén tudtam mozogni, soha nem éreztem azt, hogy korlátozna a mozgásban. A legnagyobb problémát viszont az okozta, hogy megtaláljam milyen időben tudom használni ezt a kabátot. A Decathlon honlapján azt írják, hogy 7 és 15 fok között használható a Van Rysel Racer kabát, így én még decemberben 8 fokban felvettem az egyik vastagabb aláöltözetem fölé és elindultam bringázni, de 15 perc után kénytelen voltam visszafordulni, mert majdnem megfagytam benne. Innentől egyértelmű volt számomra, hogy télen nem fogom sokat viselni. Szerencsére az ünnepek között egyszer volt napsütéses 10 fok, akkor elégnek bizonyult a védelme, meg a cyclo-cross ob-ra is felvettem, de ott teljesen belesültem (nem ilyen intenzív terhelésre találták ki). Végül elérkezett a tavasznak mondott szeles, hideg idő, amikor a téli kabátom már túl meleg volt, nem volt kérdés, hogy most kell kipróbálnom a teszt kabátot. Azt sejtettem, hogy egy téli aláöltözettel is még várhatóan hideg lesz 10 fok alatt, mert a hátán a szellőző panel kb úgy engedi át a levegőt mintha nem is lenne ott anyag, de gondoltam megpróbálom, hogy mi van ha egy termo mezt veszek fel alá. Innentől meglett a tökéletes felsőm erős szélre… A membrános szélállóanyag jól fogja szelet, a termo pedig tartja a hőt. Erős, közepes szélben a lélegzés is megfelelő nekem, 3 órát gond nélkül bringázom benne anélkül, hogy eláznék belülről. Szélcsendes időben viszont a karom hajlamos túlságosan aláizzadni, én emiatt az ujjára is terveztem volna egy hosszú szellőző panelt, bár azt azért hozzátenném, hogy a karom izzadós és másoknak lehet így lesz a tökéletes.

A meghosszabbított hátrészt kifejezetten szeretem, más mezeknél, kabátoknál sokszor szokott gondot jelenteni, hogy a nedves alsó réteg miatt fázik a derekam, de a Van Rysel Racer kabátnál ezt a problémát teljes egészében megoldotta a gyártó.

A zsebekben van hely tartalék kesztyűnek, tartalék csősálaknak, rengeteg ennivalónak, pumpának, belsőnek, kulacsnak, telefonnak, még kitömve sem akar megfojtani a kabát és a gumis merevítésnek köszönhetően stabilan áll a hátulja, röviden összefoglalva ügyesen megoldották ezt a kérdést a Decathlonnál. Gyakorlatilag annyi hely van, amit a bringások többsége ki sem tud használni. Viszont két dolog van, amit én másképpen csináltam volna, engem zavar, hogy a klasszikus helyen lévő zsebek belseje hálós anyagból van és rólam minden izzadság átmegy a zsebekbe, így azokba nem tehetek ruhadarabot vagy bármit, ami nedvességre érzékeny vagy akár csokit, mert az meg elolvad (igen, hidegben szoktam magammal csokit vinni). A másik a cipzáros zseb, elsőre megörültem, hogy abban a zsebben a telefonom biztonságban lesz az izzadságtól, de sajnos nem, az is beázik rólam, ezért mindenképpen kell valamilyen vízálló megoldás a telefonomra.

Egy dologról még nem beszéltem, az áráról. A piacon megtalálható hasonló termékeknél jelentősen olcsóbb, ráadásul minőségben abszolút versenyképes, persze lehetne egy kicsit jobban lélegző a membrán, de akkor nem is ennyibe kerülne. Arra amire kitalálták abszolút jó választás.

Ajánlott fogyasztói ár: 16990 Ft
Részletes információkért kattints ide.

Triban RC500 hosszúnadrág

A rövidnadrág felvételével a többségünk 15-17 fokig vár, azalatt pedig a hosszúnadrág a megoldás (vagy különböző alsó aláöltözet plusz lábmelegítő kombinációk), személy szerint én még fázós combokkal is rendelkezem ezért alapozó tempónál országúton gond nélkül felveszem a termo hosszúnadrágot 14-15 fokban is, ráadásul, ha még hideg szél is fúj, akkor meg sem fordul a fejemben más ruhadarab. A Decathlonban kedvező áron érhető el a Triban RC500 hosszúnadrág, ami az első áruházi szemle után elnyerte a tetszésemet.

A Triban RC500 hosszúnadrág Super Roubaix® anyagból készült, ami egy polar belsejű jó hőszigetelő anyag, emiatt hideg időben is megállja a helyét. A kantárok alapját jól szellőző, hálós anyag adja, ami a kabát alatt segíti az izzadság elpárolgását. Ezenfelül egy anatómiailag megformázott, jól párnázott betétet tettek a nadrágba, ami a gyártó szerint legalább 2 órán át kényelmes. Viszonylag sok panelból épül fel a nadrág, ami abban játszik szerepet, hogy bringázás közben is végig a testünk formáját kövesse a ruhadarab. A Triban RC500 szára vastag passzéval zárul és cipzár is segíti a felvételt, számomra egyébként ez az etalon megoldás. A fényvisszaverőcsíkok még kimaradtak a felsorolásból, a szárra méretes csíkok kerültek, így garantáltan látni fogják a mozgó lábunkat sötétben az autósok oldalról és hátulról is.

A méretezése szokványos, a legtöbb márkából L-es nadrágot hordok és a Triban RC500-ból is ez a méret volt jó, a szárhossz, kantárhossz, combok bősége mind tökéletes. Az utóbbi miatt aggódtam egy kicsit, mert 2 éve volt egy kis kellemetlen tapasztalatom az egyik akkori Btwin modellel, ami L-es méret létére még a vádlimra sem ment fel 🙂 , viszont úgy látszik tanultak az akkori hibából és mára már ezzel sincs gond. A szabása nekem kifejezetten tetszik, szeretem, hogy elöl alacsony, nem ér fel a mellkasomig, nincs a hasamon felesleges hőtartóréteg, amit teleizzadnék, és nem mellesleg ha hív a természet akkor is egyszerűbb elvégeznem a dolgom. A szára szintén jóra sikerült, nem rövid, nem hosszú, tökéletesen illeszkedik a cipőmmel vagy a kamáslimmal, a gumis passzé is remekül tart, ez tényleg nagyon jó lett. Egy dolog, ami picit zavar, hogy a térd mögött kicsit feszesebb amikor behajlítom a lábam, de gyorsan sikerült megszokni. A betét is teljesen rendben van, 4 órát is bringáztam benne, nem ez lesz a nadrág gyenge pontja az biztos.

Milyen időben használható?
Számomra az elmúlt télen kevés olyan alkalom volt amikor fel tudtam venni. Alaptempón 7 fok alatt már fázik benne a combom, ami erősen behatárolta a téli használatot, cyclo-cross jellegű edzésekre szívesen felvettem 0 fok alatt is, de országúti használatra hideg volt. Én nem szeretek se alávenni, se rávenni semmit a nadrágokra, mert az a kényelmet rontja és korlátoz a mozgásban, hidegben a szélállópanelekkel ellátott nadrágokat preferálom. Viszont a tavasznak csúfolt idő érkeztével és az idő enyhülésével gyakorlatilag csak ezt a nadrágot hordom, széltől függően kb 8-14 fokban jó, de még a 7 fokot is kibírom benne ha süt a nap. A Decathlon honlapján azt írják, hogy a flamand télben folyamatosan tesztelik a téli ruháikat, de azt nem árt tudni, hogy az ottani tél a tenger közelsége miatt enyhébb, mint a magyar.

Most már jó pár mosáson van túl és egyelőre nem nyúlt ki az anyag, nem romlott a minősége, a varrások is bírják és sehol nem látok rajta bolyhosodást, egyszóval tartósnak tűnik.
Ennél a ruhadarabnál is meg kell állapítanom, hogy elég jó az ár-érték aránya, ennyiért, ilyen minőséget sehol nem kapni.

Ajánlott fogyasztói ár: 13990 Ft
Részletes információkért kattints ide.

Van Rysel 920 aláöltözet

Az aláöltözet egy elengedhetetlen része a nem nyári kerékpározásnak (sőt sokan még nyáron is hordanak valamit a mez alatt), a réteg, ami elszállítja a testünkről az izzadságot és részt vesz a hőtartásban. Rendszeres olvasóinknak nem kell bizonygatni, hogy az aláöltözet mennyivel komfortosabb, mint egy nyári mez a kabát vagy termo mez alatt. A Decathlonban többfajta aláöltözet kapható még a kerékpározáson belül is, mi a csúcsot, a Van Rysel 920-at kaptuk tesztelésre, aminek a különlegessége, hogy egy szélálló membrán található az elején, bár azt meg kell jegyeznem, hogy én már találkoztam ezzel a ruhadarabbal, akkor éppen egy bemutatót írtam róla, most viszont élesben tesztelhettem.

A teszt kapcsán egy kérdés merült fel bennem: van-e létjogosultsága aláöltözetre szélálló membránt tenni, nem jobb-e ha mindig a külső réteg a szélálló? A teszt erre megadta a választ. Sokan biztos azt is kérdeznétek, hogy jó-e a decathlonos aláöltözet, jól szállítja-e az izzadságot, tartja-e a hőt, stb. Ezek engem most azért nem foglalkoztattak, mert előnyből indultam a teszt előtt, ugyanis van egy saját 900-as aláöltözetem, amit már 2 éve megelégedéssel használok és ami a membránon kívül ugyanaz, mint a 920-as modell. Membrán nélkül egy jól szellőző, közepes hőtartású, nem a leghidegebb időre való aláöltözet, amire semmi panaszom nincs, pedig van otthon nála két és félszer drágább aláöltözetem is.

De most váltsunk át a Van Rysel 920, a membrános típusra. A membrán hiába rugalmas, de nem nyúlik annyira mint a normál aláöltözet anyag, ezért eggyel nagyobb méretet javasolnék belőle, mint az átlag aláöltözetből, ráadásul a szabása hasonló a Racer kabátéhoz, elég rövid a dereka elöl, ezért is a nagyobb méretet választanám belőle.

A membrán miatt a dupla szélállóréteget elkerülvén nem membrános kabáthoz ajánlott a viselése, mert a két ilyen réteg szellőzése már elég gyenge és garantált lesz az elázás belülről. Ennek ellenére én azért kipróbáltam nagy hidegben a téli kabátom alatt, de egy óra után már tocsogott a mellkasom az izzadságban, tehát izzadós embereknek tényleg nem ajánlanám ezt a felállást. Viszont hűvösebb időben egy termo mez alatt jól működik, az érzékeny pontokat valóban megvédi a széltől, de itt még fontosnak tartom megjegyezni, hogy egy szélmellény is tudja ugyanezt, ami ráadásul külső réteg, tehát a hőtartó réteget is védi és bármikor le lehet venni vagy lejjebb lehet húzni a cipzárt. Szóval számomra a membrános aláöltözet kissé erőltetett (egyébként nem csak a Decathlon kínál ilyen aláöltözetet). Természetesen biztos vannak olyanok, akik nem izzadnak annyira és nekik szükségük van dupla rétegre, de én nem közéjük tartozom.

Ajánlott fogyasztói ár: 11990 Ft
Részletes információkért kattints ide.

Triban 500 téli kesztyű

Fázós kezűként elég érzékeny vagyok a kesztyűkre, rendszeresen elborzadok attól, hogy sokan hideg időben milyen vékony kesztyűben képesek bringázni. A tesztre is a vékonyabb Triban 500 kesztyűt kínálták nekem először, de végül sikerült a téli modellt elhoznom, ami egyébként nem is annyira téli az ajánlott 6-11 fok közti hőmérséklet tartománnyal a Decathlon honlapja szerint. Eddig csak jó tapasztalataim voltak a francia sportáruház kerékpáros kesztyűjeivel, ezért bizakodva vártam a Triban 500 tesztjét is.

A Triban 500 téli kesztyű egy szélálló membrános külső részből és egy polár hőtartó belső részből áll, ez a két egység biztosítja, hogy hideg időben se fagyjon le a kezünk. Természetesen a membrán lélegzik, kiengedi a párát, – bár a kéz pont nem a legjobban izzadó testrészünk, de szellőzés nélkül könnyen befülledne. A tenyér szintetikus borítás kapott, amire tettek egy kis párnázást, hogy kényelmesebb legyen. Az ujjvégeken speciális bevonatot találunk, amivel az érintőképernyőket tudjuk kezelni, és ami még fontos, hogy az izzadság/orrtörlő sem maradt le a kesztyűről.

Az átlagos formájú kezemre pontosan illeszkedik, ezért várhatóan az emberek többségére is jó lesz. Elsőre kicsit furcsa volt a kormányt fogni benne, mert a két réteg hajlamos minimálisan elcsúszni egymáson, a saját kesztyűm pedig egy egyrétegű jól tapadó tenyérrel rendelkezik, amivel gyakorlatilag odaragadok a kormányhoz és azután picit instabil érzés volt. De ez csak az első bringázásnál volt zavaró, utána már megszoktam és annyira, hogy még cyclo-crossozni is felvettem, pedig ott aztán igazán számít, hogy stabilan tudjam fogni a kormányt.

A Decathlon 6-11 fokos ajánlásával nem feltétlenül értek egyet (egész télen ezt a kesztyűt viseltem), én nulla fok körül is használtam 1-2 órás bringázásokra és egyszer sem akart lefagyni a kezem benne, persze azért a 2. óra végén már éreztem a hideget. A 11 fokos felső határ szerintem is megállja a helyét, afölött már tényleg meleg van benne. A telefon kezelése nem lehetetlen vele, de a vastag kesztyű rendesen megnehezíti a fogást és az érintőképernyő kezelését, üzenetet biztos nem fogunk benne írni, de ha hívnak akkor fel tudjuk venni.

Személy szerint én nagyon megszerettem ezt kesztyűt, szinte csak jót tudok mondani róla, egyetlenegy negatívum számomra, hogyha nedves kézzel leveszem akkor összegyűrődik a bélés és amíg meg nem szárad addig nehéz ismét felvenni a kesztyűt. Ajánlom mindenkinek a Triban 500 téli kesztyűt, ezért az árért egy rendkívül jó kesztyűt kapunk, amiben nem fogunk csalódni.

Ajánlott fogyasztói ár: 6990 Ft
Részletes információkért kattints ide.

Hozzászólások

Írd ide a hozzászólásod:

Leave a reply

Kerékpár magazin - Bikemag.hu - Hírek, tesztek, versenyek
Logo